Rynek sportu masowego po COVID-19 – wnioski ze zjazdu ZOSM
Ostatnia aktualizacja: 23 listopada 2021 r.
Sytuacja rynku sportu masowego po wybuchu pandemii COVID-19 była głównym tematem zjazdu Związku Organizatorów Sportu Masowego. Przedstawiciele największych podmiotów zajmujących się sportem powszechnym podsumowali dotychczasową działalność związku i wyznaczyli najważniejsze cele na najbliższy czas. Związek Organizatorów Sportu Masowego powstał 3 sierpnia 2020 roku i był odpowiedzią środowiska na katastrofalną sytuację branży organizatorów sportu masowego w obliczu pandemii COVID-19. Po ponad roku funkcjonowania członkowie związku spotkali się w Warszawie, by podsumować dotychczasową działalność i określić najważniejsze cele na kolejne miesiące.
Z inicjatywy Związku Organizatorów Sportu Masowego dochodziło do spotkań z przedstawicielami najwyższych władz państwowych, w tym z prof. Piotrem Glińskim, wicepremierem pełniącym wówczas funkcję Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Dzięki wysiłkom ZOSM, znacząco przyspieszono odmrożenie branży, czego efektem jest aktualna możliwość organizacji masowych imprez sportowych, z zachowaniem określonych limitów liczby uczestników. Jednak, jak podkreślają uczestnicy zjazdu, do powrotu do normalnego funkcjonowania, droga jest jeszcze daleka.
Aktualnie w szeregach Związku Organizatorów Sportu Masowego znajduje się kilkadziesiąt firm i organizacji, zajmujących się kompleksową organizacją imprez sportowych. W tym gronie są również przedstawiciele firm współpracujących z branżą sportu masowego, m.in. dostawcy usług pomiaru czasu, odlewnie medali, szwalnie, agencje ochrony oraz firmy specjalizujące się w zabezpieczeniu medycznym.
Cała branża sportu masowego jeszcze przez długi czas odczuwać będzie skutki pandemii koronawirusa. Jednym z największych problemów jest spadek frekwencji uczestników, dochodzący nawet do 80% w porównaniu do 2019 roku.
Z tego też powodu, w trakcie zjazdu Związek Organizatorów Sportu Masowego wyznaczył kilka głównych celów na najbliższą przyszłość. Są nimi:
W imprezach biegowych, triathlonowych i kolarskich w Polsce brało udział przed pandemią niemal 1,5 miliona zawodników rocznie. W sektorze znajduje zatrudnienie kilkadziesiąt tysięcy osób, pracujących nie tylko po stronie organizatorów wydarzeń, ale też jako podwykonawcy (ochrona, infrastruktura eventowa, zabezpieczenie medyczne) czy producenci koszulek, medali i innych gadżetów. Eventy sportowe napędzają też wiele innych gałęzi gospodarki, w tym przede wszystkim usługi turystyczne, transport i branżę HoReCa. |
Ostatnio dodane
-
9 października 2022
Nowy Zarząd powołany na kolejną kadencję.
W dniu 4 października 2022 roku w Warszawie odbyło się walne zgromadzenie członków Związku Organizatorów Sportu Masowego. W czasie zgromadzenia, po przedstawieniu sprawozdania finansowego, zostało »
-
23 września 2022
Walne zgromadzenie członków już 4 października!
ZWIĄZEK ORGANIZATORÓW SPORTU MASOWEGO ul. Zawiszaków 1, 04-452 Warszawa, Polska Z A W I A D O M I E N I E o Walnym Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym Związku Organizatorów Sportu Masowego Uprzejmie »
-
9 marca 2022
Zjednoczeni dla Ukrainy!
Zjednoczeni dla Ukrainy Organizatorzy działający w ramach Związku Organizatorów Sportu Masowego podjęli szeroką współpracę, by wesprzeć finansowo i rzeczowo uchodźców z Ukrainy. Z każdej »
-
Członkowie Związku